![](https://assets.zyrosite.com/cdn-cgi/image/format=auto,w=1920,fit=crop/YZ9XVq296DC3bkjd/annie-spratt-ss0oxatedhc-unsplash-AGBvnMM0rjfzbOLy.jpg)
CSRD ATASKAITOS
Vadovaudamiesi tarptautiniais standartais, padėsime jums parengti Tvarumo (ESG) ataskaitas, kuriose aiškiai ir tiksliai dokumentuojamas socialinis, ekologinis ir ekonominis jūsų veiklos poveikis.
01
02
03
04
Trumpai apie CSRD
Kas turės teikti ataskaitas pagal CSRD?
Ką reikės atskleisti CSRD ataskaitoje?
Kaip įmonės gali pasiruošti?
![](https://assets.zyrosite.com/cdn-cgi/image/format=auto,w=1224,h=432,fit=crop,trim=0;0;1882.3529411764705;0/YZ9XVq296DC3bkjd/james-eades-6khi0yt2xwe-unsplash-mv0l2544r2CgXx5L.jpg)
![](https://assets.zyrosite.com/cdn-cgi/image/format=auto,w=328,h=216,fit=crop,trim=0;0;54.794520547945204;0/YZ9XVq296DC3bkjd/james-eades-6khi0yt2xwe-unsplash-mv0l2544r2CgXx5L.jpg)
Trumpai apie CSRD
CSRD ataskaitos (ataskaitos, parengtos pagal CSRD direktyvos reikalavimus) grindžiamos dvigubo reikšmingumo vertinimu. Organizacijos turi atskleisti, kaip jų verslo veikla veikia planetą ir žmones bei kaip jų tvarumo tikslai, priemonės ir rizikos veikia finansinę verslo būklę. Pavyzdžiui, jei įmonė užsiima žvejyba, ji turi nurodyti, kaip ji savo veikla prisideda prie mažėjančių pasaulinių žuvies išteklių. Ir tuo pačiu atskleisti, kaip jų verslo finansinę būklę veikia pasaulyje mažėjantys žuvies ištekliai.
Tvarumo ataskaitos turi būti skelbiamos viešai, jos turės būti audituojamos.
Iki sukuriant CSRD reglamentą, tvarumo atskaitas privalėjo teikti tik įmonės, kurioms galiojo Nefinansinės atskaitomybės direktyvos reikalavimai (NFRD). Įsigaliojus CSRD, tvarumo ataskaitas teikti įpareigotų įmonių skaičius visoje ES išaugo nuo 11,7 tūkst. iki beveik 50 tūkst. Lietuvoje šias ataskaitas turės teikti apie 320 organizacijų.
Kas teiks ataskaitas pagal CSRD?
Už 2024 ir vėlesnius metus ataskaitą turės pateikti didelės viešojo intereso į biržos prekybos sąrašus įtrauktos įmonės.
Už 2025 ir vėlesnius metus ataskaitą turės pateikti ES įsikūrusios didelės įmonės, įtrauktos arba neįtrauktos į biržos sąrašus, atitinkančios du iš šių kriterijų bet kuriomis dviem iš eilės einančiomis balanso datomis:
ne mažiau kaip 25 mln. eurų turto
ne mažesnė kaip 50 mln. eurų apyvarta
ne mažiau kaip 250 darbuotojų (vidutiniškai) per metus
Už 2026 ir vėlesnius metus ataskaitą turės pateikti mažos ir vidutinės įmonės, kurių akcijomis prekiaujama biržoje.
ESRS
2022 m. Europos finansinės atskaitomybės patariamoji grupė (EFRAG) paskelbė pirmąjį Europos tvarumo atskaitomybės standartų (ESRS) rinkinį. ESRS pateikia pagrindą, kokius rodiklius ir kaip įmonės turi atskleisti, kad atitiktų CSRD reikalavimus.
Iš viso yra 13 ESRS standartų, kuriuose išsamiai atskleidžiama informacija ir rodikliai, susiję su tvarumo klausimais keturiose kategorijose:
Tarpsektorinė – bendrieji principai ir bendroji informacija
Aplinkosaugos – klimato kaita, tarša, vandens ir jūrų ištekliai, biologinė įvairovė ir ekosistemos, išteklių naudojimas ir žiedinė ekonomika
Socialinė sritis – visi socialiniai aspektai: nuosavi darbuotojai, vertės grandinės darbuotojai, paveiktos bendruomenės, vartotojai ir galutiniai naudotojai
Valdymas
ESRS standartus konkretiems sektoriams planuojama paskelbti iki 2024 m. birželio mėn.
Dvejopo reikšmingumo vertinimas
(Double materiality)
Dvigubo reikšmingumo vertinimas yra pirmasis žingsnis rengiant CSRD tvarumo ataskaitą. Tai reiškia, kad organizacijos turi įvertinti:
poveikio reikšmingumą (impact materiality) – poveikį, kurį jų verslas daro arba gali daryti tvarumui (pvz., CO2 emisijos, darbuotojų įvairovė, pagarba žmogaus teisėms)
finansinį reikšmingumą (financial materiality) – poveikį, kurį tvarumo veiksniai daro arba gali daryti organizacijos finansams (pvz., pinigų srautams, rizikai, galimybei gauti finansavimą)
Kiti privalomi atskleidimai
(Specific disclosures)
Organizacijos turės dalytis įvairių sričių duomenimis, įskaitant (bet neapsiribojant):
Veikiančios tvarumo politikos ir įrankiai jų įgyvendinimui
Įmonės įpareigotos įvardinti turimas politikas, skirtas konkretiems tvarumo klausimams: aplinkos apsaugos, elgesio su darbuotojais, vadovų ir įmonių valdybų įvairovės užtikrinimo, socialinės atsakomybės, žmogaus teisių, kovos su korupcija ir kyšininkavimu, ir kt. Taip pat – pateikti procesus ir įrankius, padedančius užtikrinti šių politikų įgyvendinimą.Tiksliniai rodikliai ir pereinamojo laikotarpio planai
Organizacijos turi atskleisti savo tvarumo tikslus ir informuoti, kaip sekasi juos įgyvendinti. Taip pat – nurodyti, kaip šie tikslai skatina perėjimą prie tvarios ekonomikos ir prisideda prie ES tikslo – nulinį išmetamųjų teršalų kiekį pasiekti iki 2050 m.Vertės ir tiekimo grandinės
Bendrovės įpareigotos atskleisti procesus, kurie taikomi siekiant nustatyti ir sušvelninti socialinį ir aplinkosauginį poveikį savo vertės ir tiekimo grandinėse.Tvarumo rizikos
Organizacijos turi įvertinti ir atskleisti su tvarumu susijusias rizikas taikydamos dvigubo reikšmingumo vertinimą. Šie atskleidimai turi apimti ir organizacijos verslo modelio atsparumą konkrečioms rizikoms ir galimą poveikį aplinkai, suinteresuotosioms šalims, akcininkams, finansiniams rezultatams.
Ką reikės atskleisti CSRD ataskaitoje?
Įvertinti, ar įmonei taikomi CSRD direktyvos reikalavimai ir nuo kada ji bus įpareigota teikti tvarumo ataskaitas
Išsianalizuoti CSRD ir ES tvarumo ataskaitų reglamento projektą
Pasirūpinti, kad CSRD kartu su tvarumo tema taptų vadovų darbotvarkės dalimi
Nuspręsti, ar organizacijai reikia didesnės tvarumo kompetencijos ar išorės specialistų konsultacijų
Suburti įmonės specialistų komandą, atsakingą už procesų, susijusių su tvarumu, įgyvendinimą
Kaip įmonės gali pasiruošti?
REFORMULA
Mindaugo g. 14, I a.
Vilnius, Lietuva
info@reformula.lt
+370 601 90206